Východ krajiny je druhým najchudobnejším regiónom Ugandy. Drobným poľnohospodárstvom sa živia tri štvrtiny populácie na vidieku, u žien je to až neuveriteľných 90 %. Pre väčšinu predstavuje hlavný zdroj obživy. Nevyspytateľné zrážky či noví škodcovia predstavujú pre farmárov riziko, že svoje rodiny nebudú môcť uživiť. Len minimum farmárov dokáže vyprodukovať nadbytok, ktorý by dokázali predať na miestnom trhu. 

S Arcidiecézou Tororo spolupracujeme od roku 2016. V 46 farnostiach sme našli mnohé spoločenstvá mladých, katechétov či žien, ktoré držia spolu a založili si svojpomocné skupiny. 

Farská skupina z farnostsi Sironko
Skupina Jose Maria vo farnosti Sironko spoločne so svojím kňazom otcom Simonom Wamelilem. Foto: archív DN, 2021.

Navzájom sa podporujú a spoločne si sporia. Z toho mála, čo sa im podarí odložiť bokom, radi podajú pomocnú ruku. Ak ich priateľov zastihnú nepredvídané výdavky či potrebujú jednorazovo uhradiť vyššiu sumu, napr. na školské poplatky pre svoje deti, spoločnými silami to vedia zvládnuť.

Dobrá novina v spolupráci s Charitou Tororo rozvíja doterajšiu činnosť týchto farských skupín. Povzbudzujeme ich, aby využili svoje talenty a drobné úspory na štart podnikania. Keď uspejú, už nebudú odkázaní na vrtochy počasia a prilepšia si nielen oni, ale celé ich rodiny.

George s rodinou
George so svojou rodinou, na spoločnú fotku sa pridali aj deti od susedov. Foto: archív DN, 2021.

Začínajúci podnikatelia si prešli od kurzov základnej gramotnosti, cez prieskum trhu až po marketing. Ďalším krokom na ich ceste bola analýza potrieb miestnych komunít a identifikácia možných obchodných príležitostí. Zavŕšením ich niekoľkomesačného snaženia bol ucelený podnikateľský plán, ktorý sme z Dobrej noviny podporili sumou až do výšky 700 EUR. 

Dnes spoločne podniká 1 500 žien a 500 mužov v 69 skupinách. 80 % skupín už dokonca dosahuje zisk. 15 farských skupín si otvorilo vlastný účet v banke. 

Nadobudnuté znalosti a zručnosti prinášajú bohaté ovocie aj v iných oblastiach. Viaceré skupiny získali dodatočné financie pre svoje podnikanie od miestnych autorít na úrovni okresu. 

Vďaka spoločnej snahe sa tak dnes tešíme z prosperujúcich pekární, chovu včiel a výrobe medu, pestovaniu kávy a sadeníc ovocných stromov či novým krajčírskym dielňam a kaderníckym salónom.

George pečie palacinky
George pečie palacinky a pukance už od 5. hodiny ráno. Jeho zákazníkmi sú deti a učitelia z okolitých škôl. Tieto pochúťky však potešia aj jeho vlastné deti či deti od susedov. Foto: archív DN, 2021.

Kuchár George patrí do rodiny, ktorá nemyslí len na seba

George Juma (50) je farmárom a so svojou ženou Nafulou (39) majú sedem detí: dvoch chlapcov Emmanuela (13) a Ambróza (11) a päť dievčat: Martu (22), Katarínu (20), Máriu (18), Priscu (16) a Epiphany (6). Žijú vo farnosti Busitema v okrese Busia.

Patrí do farskej skupiny, ktorá vznikla v roku 2015 pod názvom Rodina sv. Pavla Kolpinga. 14 mužov a 6 žien si spočiatku sporilo. Ponúkaná podpora zo strany Dobrej noviny a Charity Tororo pre nich znamenala príležitosť začať podnikať. Rozhodli sa pre oblasť gastronómie. Dnes táto skupina poskytuje občerstvenie na spoločenských podujatiach, ako sú svadby, oslavy či promócie. Zo získaných peňazí si členovia skupiny môžu dovoliť uhradiť školské poplatky pre svoje deti a zmenu vidno aj v lepšom vybavení ich domácností. Vlastné zárobky investujú aj naspäť do svojho podnikania. Nakúpili si 100 nových stoličiek a prenosné stany.  

Nafula v kuchynke
Georgeova manželka Nafula pripravuje obed v jednoduchej kuchynke na dvore. Foto: archív DN, 2021.

Členovia skupiny však nemyslia len na seba. Sú citliví aj na potreby svojich blížnych. Miestnemu farárovi Patrickovi kúpili novú chladničku či finančne podporili vdovca, ktorému zomrela manželka. Jeden z členov skupiny založil malú pekáreň, kde cielene zamestnáva mladých ľudí a dáva im príležitosť priučiť sa remeslu a niečo si zarobiť. Každý člen skupiny štedro prispieva aj na potreby miestneho kostola. Po vzore tejto skupiny vznikla ďalšia “rodina”, tentokrát vo filiálke Buhubalo. 

Okrem podnikania si George privyrába aj pečením palaciniek a pukancov už od skorého rána. Svoje dobroty predáva na ulici najmä študentom a učiteľom blízkych škôl.

Od farskej skupiny si požičal peniaze a kúpil za ne solárny panel, ktorý rodina umiestnila na strechu domu. Získali tak elektrickú energiu, pre nich dovtedy nepoznaný luxus.

Deti s petrolejovou lampou
Deti Georgea Jumu so svojimi kamarátmi ukazujú starú petrolejovú lampu. Dnes sa tešia elektrine zo solárneho panelu. Foto: archív DN, 2021.

Jeho deti si dnes už nekazia oči pri slabom svetle petrolejovej lampy. George nepotrebuje nakupovať petrolej do lámp a z ušetrených peňazí môže deťom kúpiť školské pomôcky, zošity a ceruzky. Vďaka solárnej energii mohli dokonca počas lockdownu sledovať vyučovanie v televízii.

Animovaný film Kuchár George

Z výťažku 27. ročníka koledníckej zbierky podporíme ďalšie farské skupiny v ich úsilí o lepšiu budúcnosť. Veríme, že vďaka vašej štedrosti budeme môcť podporiť aj ďalšie projekty v Ugande, Etiópii, Južnom Sudáne a Keni.

Pridajte sa aj vy a poďme niečo dobré podniknúť!

CHCEM PRIHLÁSIŤ SVOJU FARNOSŤ CHCEM PRISPIEŤ FINANČNE