Poznáte ten pocit, keď po horúcom dni siahnete po pohári dobre vychladenej vody? Alebo naopak v zime, keď si dáte horúci čaj na zahriatie? Alebo aj to, keď celý špinavý a spotený prídete z výletu a dáte si zaslúženú sprchu? Okrem pozitívnych asociácií majú tieto situácie spoločnú jednu dôležitú, vlastne najdôležitejšiu vec: vodu. Poďme sa teda spoločne na ňu pozrieť po kvapkách.

Voda je prítomná vo všetkom, čoho sa dotýkame a čím sme. „Je až taká zásadná, že by sme bez nej nevydržali dlhšie než 3 alebo 4 dni. Pleť obsahuje 72 % vody, krv 83 %, orgány ako srdce, pečeň či ľadviny 70 až 80 %, pľúca tiež 80 %, kosti obsahujú 22 % vody, svaly 76 %, tukové tkanivo 10 % a mozog 75 % vody.“ (zdroj)

Voda je v potravinách, ktoré jeme. Vo výrobnom procese nábytku, ktorý používame, či pri stavbe domu, v ktorom bývame. Súvisí s výrobou nášho oblečenia alebo kozmetiky. Dopravné prostriedky či prostriedky pre našu zábavu alebo život, všetko sa v určitom bode stretlo s vodou. Nehovoriac o prostredí okolo nás: počasie, rieky, moria a oceány. Ale aj hory, stromy, kvety, mravce, medvede, sojky, mestá a dediny. Všetko je ňou prepojené.

Pitná a čistá voda je otázkou prvotnej dôležitosti, pretože je nevyhnutná pre ľudský život a na udržanie suchozemských a vodných ekosystémov. Zdroje pitnej vody zásobujú zdravotnícke, poľnohospodárske a priemyselné odvetvia. … Nedostatok verejne dostupnej vody existuje predovšetkým v Afrike, kde veľké časti populácie nemajú prístup k zdravotne vyhovujúcej pitnej vode alebo trpia suchom, ktoré sťažuje produkciu potravín. (Encyklika Laudato Siʼ, 28)

My, koledníci a všetci zo Slovenska, máme tú výhodu, že núdzu o kvalitnú vodu nemáme. Zatiaľ. Čistá a pitná voda, ale nie je niečo samozrejmé. „Podľa portálu The Water Project nemá prístup k bezpečnej a čistej vode až 783 miliónov ľudí. Znamená to teda, že približne 1 človek z 9 ľudí na svete si nemôže bežne dopriať pitnú vodu. (zdroj) Mnohé oblasti sveta dokonca nemajú alebo majú sťažený prístup k vode ako takej. Poukazuje na to aj náš dlhoročný partner Caritas Lodwar, kde Dobrá novina podporuje vodné tímy, ktoré každoročne opravia viac ako 420 ručných a solárnych čerpadiel po celom regióne Turkana na severe Kene. Tým zabezpečia životne nevyhnutný prístup k vode tisícom ľudí a ich zvieratám. 

Vodný tím v akcii, foto: archív DN

Voda je život. Každý z nás má právo na život, teda aj právo na vodu. „V skutočnosti je prístup k pitnej a zdravotne vyhovujúcej vode podstatným, základným a univerzálnym ľudským právom, pretože od neho závisí prežitie osôb, a je teda podmienkou uplatňovania ostatných ľudských práv. Tento svet má vážny spoločenský dlh voči chudobným, ktorí nemajú prístup k pitnej vode, čím sa im upiera právo na život zakorenené v ich neodňateľnej dôstojnosti.” (Encyklika Laudato Siʼ, 30)

Vedeli ste, že voda pokrýva asi 70 % zemského povrchu, ale iba 2,5 % z toho je sladká voda, ktorú môžeme piť? (z knihy Zachráň svoju planétu) Smutnou skutočnosťou je ale fakt, že neuváženým zaobchádzaním s už tak vzácnou vodou, prenášame váhu dôsledkov nášho správania na tých najzraniteľnejších. Keď sa nám k tomu pripočítajú i ďalšie faktory klimatickej zmeny, dostaneme zmes problémov: nútená migrácia, časté suchá, silné dažde, zosuvy pôdy, kontaminované vodné toky, moria i oceány, úbytok živočíchov, a mnohé iné. Tieto zmeny vidíme aj cez optiku našich dobronovinových partnerov. Neraz sa stretávame so správami z terénu, ktoré súvisia práve s vyššie menovanými ťažkosťami. Napríklad leto 2019 bolo v Keni veľmi suché, všetci sa tešili na dážď v jesenných mesiacoch. Ten ale prišiel v podobe obrovských lejakov, ktoré odniesli vrchné časti zeme a spôsobili dramatické zosuvy pôdy. Zároveň boli príliš krátke, kratšie ako obvykle.

Spoločná skúsenosť bežného života, ako aj vedecký výskum dokazujú, že najvážnejšie dôsledky každého narušenia životného prostredia zasahujú predovšetkým najchudobnejších ľudí.“ Napríklad vyčerpanie zásob rýb poškodzuje predovšetkým tých, ktorí žijú z rybárskeho remesla a nemajú ho čím nahradiť, znečistenie vody zasahuje najmä tých najchudobnejších, ktorí nemajú možnosť kupovať si balenú vodu, a zvyšovanie hladiny morí postihuje najmä chudobnú pobrežnú populáciu, ktorá sa nemá kam odsťahovať.“ (Encyklika Laudato Siʼ, 48)

Napriek tomu všetkému aj my každodenne plytváme vodou. Nie je ale potreba si hneď zúfať. Nikdy nie je neskoro začať sa starať o našu modrú planétu.

10 tipov, ako vodou šetriť a mať na mysli jej hodnotu

(z knihy Zachráň svoju planétu): 

1. Nikdy nenechávajte zbytočne tiecť vodu. Za jednu minútu vytečie z jedného kohútika až 7,5 litra vody. Ruky si umývajte v napustenom umývadle, pod tečúcou vodou iba opláchnite. 

2. Podobne robte aj pri umývaní riadu. 

3. Keď si čistíte zuby, zatvorte kohútik – ušetríte až 14 litrov vody. Tiež môžete skúsiť vyplachovať si ústa vodou z napusteného pohárika.

4. Skontrolujte a následne dajte opraviť všetky kvapkajúce kohútiky. 

5. Vodou treba šetriť aj pri splachovaní WC. Viete, že priemerná štvorčlenná rodina denne spláchne do záchoda až 375 litrov vody? Ak máte doma dvojitý splachovač, používajte ten, ktorý splachuje málo (ak nie je nevyhnutný opak).

6. Na rýchle osprchovanie stačí tretina vody, ktorú treba na kúpeľ vo vani. 

7. Zapnite práčku, až keď je naozaj plná a používajte pracie prášky šetrné k životnému prostrediu, aviváž vynechajte. Drobné veci môžete oprať aj ručne. 

8. Umývačku riadu zapínajte v prípade, ak je úplne plná. Nastavte ju na rýchle umytie a používajte ekologické tablety. 

9. Umývajte auto s vedrom a špongiou – snažte sa vyhnúť automatickým auto umývačkám. 

10. Všímajte si svoje okolie a buďte citlivý na rôzne druhy znečistenia vody či jej nešetrného používania. Nebojte sa priložiť svoju ruku tam, kde treba.

Na záver špeciálne tipy z kancelárie Dobrej noviny

– Obmedzte jedenie potravín, ktorých výroba či pestovanie sú náročné na vodu (napríklad mäso, čokoláda, pizza).
– Zaujímajte sa o vodnú politiku miesta, kde žijete. Skúste otvoriť túto otázku na miestnom zastupiteľstve či mailom na príslušný úrad.  
– Zistite, ako sa spracováva odpadová voda vo vašom meste či obci. 
– Polievajte svoje kvety a záhradu dažďovou vodou (ak je to možné). 
– Do kanvice dajte zohriať iba toľko vody, koľko potrebujete: napríklad môžete vodu najskôr naliať do hrnčeka a až potom do kanvice. Prípadne sa zvyšná voda dá tiež použiť na polievanie kvetov.

Dnes môžete teda špeciálne myslieť na túto časť ódy sv. Františka: „Buď pochválený, môj Pane, za sestru Vodu, ktorá je veľmi užitočná, pokorná, vzácna a čistá.” ( Encyklika Laudato Siʼ, 87) Môžete si na ňu vytvoriť aj nápev a zaspievať si ju. Napríklad pri (šetrnom) umývaní riadov.

Zaujímavé tipy na filmy

Ak by ste predsa len mali pochybnosti o tom, či je voda náš život alebo či je naozaj až taká modrá, odporúčame pozrieť si napríklad dokumentárny film Modrá planéta (Blue Planet na BBC Earth) alebo film Príbeh vody (The Story of Water).

Zelená lož (trailer, celý film dostupný po registrácii)

Pre tých z vás, ktorí sa zaujímate o širšie súvislosti, odporúčame aj film Kráľ záchodov (Mr. Toilet, trailer).

SPÄŤ NA LAUDATO SIʼ TÝŽDEŇ