Od konca januára 2021 sa nám darí telefonicky spájať so sestrami Vincentkami v Mekelle, v hlavnom meste regiónu. Stalo sa tak po troch mesiacoch bez akéhokoľvek spojenia s nimi. Všetkým nám odľahlo, že napriek nesmierne náročnej situácii,  v akej sa ocitli kvôli vojne v tomto etiópskom regióne, ich opäť počujeme a sú v poriadku. Hoci ani ich neobišli smutné príbehy týkajúce sa straty príbuzných. Nachádzajú však silu a starajú sa o ľudí, ktorí utekajú v obavách o svoj život do Mekelle, ale aj chudobné rodiny v tomto meste a aj svoje ďalšie dve tigrajské komunity v Alitene a Maichew.

Región Tigraj sme navštívili v 23. ročníku koledníckej akcie.

Obnovené telefonické spojenie nám umožnilo získať projektový návrh, ktorý sme sa rozhodli podporiť nielen z koledníckej zbierky Dobrá novina, ale aj z vyzbieraných financií v rámci iniciatívy Spolu pre Etiópiu. V tejto iniciatíve sme sa spojili s ďalšími slovenskými organizáciami, aby sme upozornili na jednu z najvážnejších humanitárnych kríz súčasnosti, mali silnejší hlas a vedeli efektívnejšie pomôcť ľuďom vo vojnou poznačenom Tigraji.

So sestrami Vincentkami teraz pravidelne telefonujeme, vzájomne sa informujeme o aktuálnych potrebách a prebiehajúcich humanitárnych aktivitách. Zaujíma nás aj dostupnosť tovarov pre tisíce ľudí, ktorí prichádzajú do Mekelle hľadať bezpečie. “Múku, cukor a olej vieme kúpiť. Vysokoenergetických sušienok je však nedostatok. Niektoré lieky dokonca nie sú k dispozícii v celej krajine,” odpovedali nám a dodali: “Najviac sa venujeme poskytovaniu jedla ľuďom a potom poradenstvu, počúvaniu obetí (rozličných zločinov), odporúčaniam na vyšetrenia či hľadaniu možností, kde by sme ľudí ubytovali.” 

Internetové spojenie v Tigraji stále nefunguje, výnimkou sú iba sídla niektorých medzinárodných organizácií. Posledné tri dni ho však v Mekelle v isté hodiny obnovujú. Snáď to aspoň takto vydrží.

Sr. Meaza, administrátorka zdravotného strediska v Alitene, v rozhovore s mamami. Mamám radia v oblasti starostlivosti o deti a ich správnej výživy, povzbudzujú budúce mamičky v pravidelných prenatálnych prehliadkach a zabezpečujú bezpečný pôrod dieťatka v zdravotnom stredisku.

Zdravotné stredisko v Alitene

„Boje pokračujú. Situácia je veľmi nepredvídateľná. Cesta je jeden deň otvorená, druhý zas zablokovaná,“ spomenuli nám v jednom rozhovore, keď sme sa zaujímali, či je možné cestovať do Aliteny, kde so sestrami dlhodobo spolupracujeme. 

Alitena je mestečko v severnom okrese Irob pri hraniciach s Eritreou, kde sestry Vincentky spravujú zdravotné stredisko. Miestna komunita sestier je tiež v poriadku. Zamestnanci zdravotného strediska museli síce na istý čas ujsť do bezpečia, ale teraz sú už opäť naspäť a pokračujú v starostlivosti o pacientov. Každodenne sú vystavovaní nátlaku prítomných cudzích bojovníkov, ošetrujú zranenia, ale v prvom rade sa usilujú liečiť a starať o miestnych ľudí, ako to robievali aj predtým. Samozrejme s veľkými obmedzeniami. Zdravotné stredisko v Alitene je momentálne jediným funkčným zariadením v okrese so spádovou oblasťou až 30 000 ľudí. Je tomu tak vďaka obrovskej snahe sestier a miestnych kňazov, ktorí ochránili stredisko pred vyrabovaním. Údaje Lekárov bez hraníc hovoria, že asi 70 % všetkých zdravotných stredísk a nemocníc v regióne je vyrabovaných a zničených.

Keďže Dobrá novina dlhodobo spolupracuje so sestrami Vincentkami na programe starostlivosti o mamy a deti do 5 rokov, chceme zdravotné stredisko podporovať aj naďalej a najmä v tejto veľmi náročnej dobe. Zápasia s nedostatkom liekov a zdravotníckeho materiálu. Najmä mamám a deťom chýba výživa. Novonarodené deti nevedia zaočkovať. Je nevyhnutné starať sa aj o chronických pacientov. V rámci možností preto plánujeme ďalšiu spoluprácu. 

CHCEM PODPORIŤ DOBRÚ NOVINU

Koledníci podporujú ľudí zasiahnutých vojnou

Z vianočnej koledníckej zbierky Dobrá novina sme prispeli sumou 20 000 eur sestrám Vincentkám, ktoré pôsobia v Mekelle. Práve tieto dni financie prišli do Tigraja. Suma sa použije na naliehavú humanitárnu pomoc pre ľudí postihnutých vojnou v Mekelle a jeho okolí. Predovšetkým nakúpia prikrývky, posteľnú bielizeň a nádrže na vodu pre ľudí prebývajúcich v školách a podobných inštitúciách, ktoré sa stali ich dočasným útočiskom. Rovnako prispejeme aj na tú najzákladnejšiu ľudskú potrebu, akou je jedlo.

Ďakujeme všetkým koledníkom, pretože ich odhodlanie kreatívne koledovať aj v časoch korony, prináša teraz úľavu mnohým ľuďom v extrémnej núdzi.

Koledníci z Dolného Kubína, december 2020.

Aká je situácia v Tigraji po šiestich mesiacoch od vypuknutia vojenského konfliktu?

Podľa najnovšej správy Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA) z 19. apríla 2021 je situácia prístupu do Tigraja plynulá a neustále sa meniaca. Napriek nedávnym zlepšeniam v prístupe obmedzujú humanitárnu reakciu aktívne konflikty v mnohých oblastiach regiónu. Humanitárne organizácie pracujú vo vysoko rizikovom prostredí kvôli volatilite bezpečnostnej situácie s ozbrojenými stretmi rýchlo sa rozvíjajúcimi v intenzite a geografickom rozsahu.

Okrem neistoty čelia humanitárne organizácie výzvam, ktoré sa týkajú ich kapacity a dostupných zdrojov, aby mohli zvýšiť pomoc na úroveň zodpovedajúcu potrebám naprieč celým Tigrajom.

Humanitárne organizácie hľadajú spôsoby, ako sa dostať do oblastí, kde nebola ešte poskytnutá žiadna pomoc. Udeje sa tak v závislosti od aktuálnej bezpečnostnej situácie. 

Ženy a dievčatá sa naďalej stávajú obeťami sexuálneho násilia a zneužívania.

Európska komisia (EK) 19. apríla 2021 oznámila, že vyčlení ďalších 53,7 milióna eur na humanitárnu pomoc pre obyvateľov Etiópie. Pomoc je určená aj pre Etiópčanov postihnutých ozbrojeným konfliktom v regióne Tigraj. Vlani celková pomoc EÚ na zmiernenie krízy spôsobenej konfliktom, ktorý vypukol v novembri v tomto regióne, dosiahla výšku 63 miliónov eur.

Bojov v etiópskom štáte Tigraj sa zúčastnili aj vojaci zo susednej Eritrei a možno tam spáchali aj zločiny proti civilnému obyvateľstvu, priznal 23. marca 2021 etiópsky premiér Abiy Ahmed. Informovala o tom agentúra AFP. Obe krajiny sa následne dohodli na ich odsune. Avšak zatiaľ nevidno žiadne dôkazy, že by eritrejské jednotky odchádzali z Etiópie. 

Dôležitosť mieru

Keď sme v roku 2016 navštívili v Adigrate biskupa Tesfaselassie Medhina, rozprávali sme sa aj o práci s mladými a deťmi. Jeho slová o potrebe mieru sú v dnešnej dobe viac ako aktuálne:

Ako môžem podporiť ľudí, ktorých životy ovplyvnila vojna v Tigraji?

Iniciatívu Spolu pre Etiópiu je možné podporiť do nedele 25. apríla 2021.

Dobrú novinu môžete podporiť celoročne. Keďže dlhodobo pôsobíme v severoetiópskom regióne Tigraj, najmä jeho východnej časti, budeme podľa aktuálnych možností a potrieb pokračovať v našich spoluprácach. 

Aj naďalej vás pozývame k pravidelnej večernej modlitbe za mier v Etiópii v čase od 20:13 do 20:20.

MODLÍM SA ZA MIER CHCEM PRISPIEŤ

Pripravila: Darina Maňurová
Foto: archív Dobrej noviny
Aktualizované: 23. 4. 2021
Zdroje:
reports.unocha.org/en/country/ethiopia
teraz.sk/najnovsie/eu-vyclenila-miliony-eur-na-humanita/543031-clanok.html
svet.sme.sk/c/22623865/v-tigraji-bojovala-aj-eritrejska-armada-priznal-etiopsky-premier.html
bbc.com/news/topics/cwlw3xz047jt/ethiopia