Korálikové náramky, ktoré sú tohtoročným darčekom pre koledníkov Dobrej noviny, boli vyrobené špeciálne pre 30. ročník koledníckej akcie. Prišli priamo z Kene z dielní štyroch partnerov Dobrej noviny. Príbeh týchto náramkov priateľstva, od korálika až po náramok, vám prinášame v tomto článku. 

Nápad vytvoriť pre koledníkov Dobrej noviny niečo špeciálne sme nosili v hlave už dlhšie. Počas monitorovacích ciest v Keni, Ugande, Etiópii či v Južnom Sudáne počúvajú projektoví manažéri opakovane obdiv zo strany afrických priateľov ku slovenským deťom koledujúcim v zime či daždi. Zároveň sa chceli aj oni nejakým hmatateľným spôsobom koledníkom Dobrej noviny odvďačiť. A tak vznikol v spolupráci so štyrmi dlhoročnými partnerskými organizáciami nápad vyrobiť korálikové náramky, ktoré majú výnimočný rozmer vzájomného priateľstva. 

Barsaloi, región Samburu

”Ďakujeme Bohu, že ste zavítali aj k nám a priniesli nám požehnanie,“ vraví na úvod stretnutia mama, členka skupiny vdov. Ich dedinka Parkati v regióne Samburu je naozaj odľahlá a prísť sem si vyžadovalo niekoľko hodín natriasania v terénnom aute po veľmi nehostinnom teréne. O to viac sú mamy šťastné, že mohli byť do aktivít na podporu žien zapojené. Získali mnoho nových zručností. Vďaka trpezlivej práci s drobnými korálkami a vlastnej šikovnosti si dokázali trochu privyrobiť. Mnohé z nich si tak mohli dovoliť zaplatiť školné svojim deťom, nakúpiť jedlo pre rodinu či rozbehnúť drobné podnikanie. Pri nejednom svedectve mi vlhli oči a v srdci som cítila hrdosť, že som súčasťou Dobrej noviny, ktorá mení životy mnohých ľudí. (Katarína Tóthová, predsedníčka Komisie Dobrej noviny)

Okrem toho, že Keňa je známa svojím korálikovým remeslom – výrobou rôznych šperkov a aj iných krásnych predmetov z korálikov, je dobrým zvykom na znak vďaky a priateľstva obdarovať takýmto náramkov obľúbenú či vzácnu osobu. Preto bolo pre našich afrických priateľov prirodzené prísť s práve takýmto nápadom, ktorý je symbolom vzájomného prepojenia a blízkosti. 

Dobrá novina spojila túto túžbu s rozvojom zručností a živobytia pre miestnych. Do aktivity sa zapojili štyria projektoví partneri z Kene: Jarumalskí misionári z regiónu Samburu, Challenge Aid Africa Trust (CAAT) z Kajiada, Katolícka diecéza Lodwar z Turkany a Ženské centrum Euphrasia z mestečka Ngong. S korálikovým remeslom majú bohatú skúsenosť. 

Výroba z korálikov je jednou z príjmových aktivít v rámci ich organizácií, čím majú vytvorený overený systém výroby či spolupráce s drobnými výrobcami. Vďaka tejto jubilejnej spolupráci s Dobrou novinou sa teda mohlo zapojiť ešte viac ľudí či posunúť výrobu na novú úroveň. Do projektu sa zapájali najmä ženy – mamy, babky, tety, dcéry, vdovy, slobodné, vydaté, s deťmi či bez detí, v regiónoch Samburu a Kajiado, a v meste Ngong pri Nairobi. V regióne Turkana to boli zase mladí chalani bez práce, ktorí občas aj s ostatnými členmi rodiny plietli náramky priateľstva pre kamarátov na Slovensku. 

Ženské centrum Euphrasia

eRko projekt výroby korálikových náramkov, priviedol ženy s rôznymi príbehmi dohromady. Vytvoril príležitosť na to, aby opäť mohli prísť k životu, podať si ruku s Bohom, či po prvýkrát pocítiť Jeho dotyk. (sestra Justicia Pili Nekesa, Ženské centrum Euphrasia)

Výroba prebiehala intenzívne niekoľko mesiacov na prelome rokov 2023 a 2024. Všetky vyrobené náramky z rôznych regiónov Kene sme previezli do Nairobi, kde v bezpečí čakali na svoj prevoz na Slovensko. Hoci bol proces prepravy na Slovensko veľmi zdĺhavý a občas sme sa nevyhli aj komplikáciám, vďaka odhodlanosti našich partnerov v Keni a odbornosti prepravných spoločností všetko napokon dobre dopadlo a na konci novembra 2024 úspešne dorazili do kancelárie Dobrej noviny v Bratislave. A odtiaľto ich už s veľkou radosťou rozposielame všetkým zapáleným a neúnavným koledníkom po celom Slovensku. 

Masajské ženy v Kajiado

Masajská komunita je známa pre svoju pulzujúcu kultúru a úžasné remeslo výroby šperkov. Ženy šperky vyrábajú (z korálikov) počas toho ako pasú kozu, zberajú vodu a drevo na oheň, či pripravujú jedlo pre svoju rodinu. Táto zručnosť sa prenáša z generácie na generáciu ako dedičstvo. Výroba korálikových šperkov je viac ako len umenie, je to spôsob života. Výroba náramkov cez projekt s eRkom pomohla zaplatiť školné poplatky, nakúpiť jedlo do rodín, a zlepšiť sa v remesle, čo prinesie nové možnosti drobného podnikania a zlepšenia zárobku. Noste teda tieto náramky vyrobené s láskou aj masajskými mamami, tetami a dcérami, a pocíťte ich lásku! (Sophia Kamweru, CAAT)

Pred príchodom náramkov priateľstva na Slovensko sa nám z Dobrej noviny podarilo navštíviť spolupracujúce organizácie. V júli 2024 navštívili zapojené skupiny aj tri členky Komisie Dobrej noviny. Stretli sa so zaangažovanými ženami a odniesli si so sebou  ich osobné a dojímavé svedectvá. 

Začiatkom novembra 2024 sme navštívili aj Lydia Center v Katolíckej diecéze Lodwar a poďakovali i pozhovárali sa nielen so zapojenými chalanmi, ale aj ďalšími ženami, ktoré mali nesmiernu radosť z našej spolupráce. Náramky prinášajú totiž radosť dvojnásobnú: pre afrických priateľov ako zlepšenie ich živobytia a zručností a pre slovenských koledníkov ako ozdoba a hmatateľný symbol priateľstva a vďaky za ich nezištnú službu pre kolednícku akciu. 

Pripravili: Lucia Jantošovičová, Darina Maňurová
Fotografie: Dobrá novina 2024
Uverejnené: 21. 12. 2024